AK Parti’nin kalesi Sakarya’da çarpıcı sonuç

18 Mayıs 2022 - 18:20, Çarşamba
AK Parti’nin kalesi Sakarya’da çarpıcı sonuç
ORC Araştırma Şirketi'nin yaptığı son anket çalışmasında katılımcılara, "Sakarya’da bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusu yöneltildi.

Türkiye'de son seçimlerde en yüksek oy oranına sahip AK Parti'nin iki ildeki son durumu araştırıldı. ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Pösteki Sakarya ve Bursa'da yapılan anketi sosyal medya hesabından paylaştı. Pösteki paylaşımına, "AK Parti'nin iki kalesindeki son durum" notunu düşerken Bursa ve Sakarya'daki ortaya çıkan tablo dikkat çekti.

İYİ Parti %22,1

Sakarya'da ise AK Parti önceki seçimlerde yüzde 58,2 oranında oy almıştı. 12-15 Mayıs tarihleri arasında yapılan son ankette AK Parti'nin oyunun yaklaşık yüzde 18 kayıpla yüzde 40.4'e gerilediği görülüyor. İYİ Parti'nin yüzde 9,4 oranında oy aldığı ilde son anket çalışmasında oyunu yüzde 22,1'e yükselttiği dikkatlerden kaçmazken, önceki seçimde yüzde 13,7 oy alan CHP'nin ise yüzde 5.9'luk artışla yüzde 19,6'ya yükseldiği görülüyor.

Ortaya çıkan son tabloda ise vatandaş  ‘’Bu sonuçlar doğrultusunda Sakarya’nın artık AKP’nin kalesi olmaktan çıktı’’ yorumlarına sebep oldu.

Ak Parti'nin 2018 seçimlerine göre oy kaybı, Sakarya’da yaklaşık 18 puan.

SAKARYA

#AkParti %40,4 (-%17,8)

#İyiParti %22,1  (+%12,7)

#CHP %19,6 (+%5,9)

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız