İl Jandarma Komutanlığı Yenikent'e taşınıyor

11 Şubat 2024 - 20:53, Pazar
İl Jandarma Komutanlığı Yenikent'e taşınıyor
3 kez yapım ihalesine çıkılan ancak sonuç alınamayan Sakarya İl Jandarma Komutanlığı'nın Adapazarı'nın Yenikent bölgesine taşınması kesinleşti.

Sakarya'nın Erenler İlçesi Yeni Mahalle bulunan Sakarya İl Jandarma Komutanlığı binası ve yerleşkedeki diğer birimlerin olduğu binaların 17 Ağustos 1999 depremi öncesine ait olması ve yetersiz olması yıllardır tartışılıyordu. 2019 yılından bu yana Sakarya İl Jandarma Komutanlığı için çare aranıyor.

Medyabar'ın haberine göre, ilk olarak 2019 yılında Adapazarı Yenikent bölgesindeki Karaman Mahallesi'ndeki 43 dönümlük hazine arazisine İl Jandarma Komutanlığı ile Adapazarı ve Serdivan İlçe Jandarma Komutanlıklarının inşa edilmesine karar verilirken bu düşünceden vazgeçildi.

İl Jandarma Komutanlığı'nın aynı yerinde yeni binalar yapılmasına yönelik yeni projeler hazırlandıktan sonra 2023 yılında 11 Temmuz, 28 Eylül ve 30 Kasım tarihlerine yapım ihalesine çıkıldı. Bu ihaleler sonuçsuz kalınca yeniden alternatif arayışları başladı.

Bu gelişmeler yaşanırken Sakarya Valiliği, 15 Temmuz Camili Mahallesinde bulunan ve yıllardır atıl haldeki 77 iş yerini barındıran "sarı" iş yerinin Sakarya İl Göç İdaresi'nin kullanımı için tahsis edilmesini Büyükşehir Belediyesi'nden talep etti. Büyükşehir meclisi de bu talebi onarken tahsis işlemleri için başkan Ekrem Yüce'ye yetki verildi.

Bu süreçte Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, bir toplantı sırasında İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'ya Büyükşehir'in tahsis edeceği binaya geçici olarak İl Jandarma Komutanlığı'nın taşınması düşüncesini anlattı. Bakan Yerlikaya'nın onayının ardından Sakarya Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi arasında yeni yazışmalar yapıldı.

Yeni düzenleme, Sakarya Büyükşehir Belediye meclisinin pazartesi günü gerçekleştireceği şubat ayı olağan toplantısında ele alınacak. Buna göre; içerisinde 77 iş yeri bulunan iki bloktan oluşan "sarı" iş merkezinin İl Göç İdaresi'ne tahsisi iptal edilerek aynı şekilde Sakarya İl Jandarma Komutanlığı'na tahsisi için başkan Ekrem Yüce'ye yetki verilecek.

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Anket Sorusu

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi adaya oy vereceksiniz?