Sakarya'ya kimyasal atık döken şahıslar suçüstü yakalandı

11 Haziran 2024 - 08:17, Salı
Sakarya'ya kimyasal atık döken şahıslar suçüstü yakalandı
Sakarya İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi ve JASAT ekipleri tarafından yürütülen operasyonda, Sakarya ili sınırları içerisine kimyasal atık dökümü yapan şahıslar kıskıvrak yakalandı. Tehlikelilik analiz raporu sonucu muhtemel tehlikeli atık olduğu tespiti sonrası Sakarya Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından idari işlem yapılarak 1 milyon 936 bin 5 TL idari para cezası kesildi.

Edinilen bilgiye göre, Sakarya İli sınırları içerisine kimyasal atık dökümü yapıldığına dair bilgi üzerine bölgeye kurulan iki adet foto kapanla şahısların görüntüsü alınarak kimlikleri tespit edildi. Şahısların kullandığı aracın izlediği güzergâhta bulunan MOBESE, PTS (Plaka Tanıma Sistemi) ve güvenlik kameraları incelenmesi sonucunda kimyasal atığı Kocaeli'den Sakarya'ya kamyon ile taşıdıkları belirlendi.

Sakarya İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi ve JASAT ekipleri tarafından takibe alınan şahıslar, kaçak kimyasal dökümü yapmak üzere faaliyet gösterdiği sırada yakalandı. Yakalanan şahısların araçlarında ve üzerlerinde yapılan aramada 2 adet 7,65 çapında ruhsatsız tabanca, 9 adet 7,65 mm çapında tabanca fişeği, 1 adet Pompalı Av Tüfeği, 5 adet Av Tüfeği Fişeği ele geçirildi.

Aracın kasasında bulunan kimyasal atık maddenin tehlikeli atık sınıfı belirlenmek üzere Sakarya Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından numune alınarak Tübitak Marmara Araştırma Merkezine gönderildi. Tehlikelilik analiz raporu sonucu Muhtemel tehlikeli atık olduğu belirlenerek Sakarya Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından idari işlem yapılarak 1 milyon 936 bin 5 TL idari para cezası kesildi.

Tehlikeli atık maddenin alındığı firma hakkında adli işlem başlatılmak üzere konu ile ilgili dosya Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız