Bu düğünde gelenekler yaşatıldı.

13 Temmuz 2021 - 13:40, Salı
Bu düğünde gelenekler yaşatıldı.
Adapazarı'nın en eski yerleşim yerlerinden Budaklar Mahallesi'nin sevilen gençleri doktor Murat Özel ile insan kaynakları uzmanı Özden Kocayaz gelenek ve göreneklerin uygulandığı güzel bir düğün cemiyetiyle dünyaevine girdiler.

Hafta boyunca üç gün üç gece devam eden düğün cemiyetinde dartılı keşkek başta olmak üzere yöresel yiyeceklerin ikram edildiği küçük ve büyük kına geceleri, davul zurnalı gelin alması, arkadaşları tarafından damat ve gelinin ayakkabılarının alınması, düğün aracının gençler tarafından yolunun kesilmesi (yol bağı), kız evine halaylar eşliğinde gidilmesi, gelinin çiçeklerle süslenmiş üstü açık nostaljik bir araçla alınması, eğlencenin yanısıra dinimizin gereği düğün evinde mevlidi şerif okunması, tüm davetlilerin şahitliğinde nikâh merasimi, çiftetelli ve geleneksel oyunların oynandığı eğlenceler, takı törenleri gibi uygulanan örf ve adetler büyük ilgi gördü.

Salgın hastalık nedeniyle yaklaşık iki yıldır düğün cemiyetlerinden uzak kalan vatandaşlar yasakların kalkması sonrasında köyün sevilen ailelerinin dünür olduğu ilk düğün cemiyetinde eski güzellikleri doyasıya yaşadılar.

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi’nde görev yapan Dr. Murat Özel ile Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. de insan kaynakları uzmanı olan Makbule Özden Kocayaz'ın düğün törenine Tosya'dan katılan misafirlerin damatla birlikte oynadığı birbirinden ilginç yöresel oyunlar geceye renk kattı.

 

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız