Selülit nedir18 Ağustos 2023 - 23:15, Cuma


Yasemin Göksel

Ciltte yağ hücrelerinin derinin tabakalarının arasına çıkmasından kaynaklanan yumru ve çukur oluşumunu ifade eden bir terimdir.selülit kadınların %80-%90’ını etkiler.

Selülit hem kadınları hem erkekleri etkileyen bir durum olsa dahi, yağ kas ve bağ dokusunun anatomik olarak farklı dağılımları nedeniyle kadınlar da daha yaygın ve kolay gözlenir.

 Selülit neden olur?

Cilt yüzeyinin altında yer alan dermatolojik tabakada bulunan bağ dokusu ile hemen altındaki yağ tabakası arasındaki etkileşimden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Selülitte cildin dermis ve epidermis ismindeki üst katmanlarının altında normalden fazla oranda yağ hücresi birikmeye başlar.

Erkeklerde çapraz olarak uzanan küçük bağ dokusu bantları kadınlarda bu yağ hücreleri arasında yaygın oranda dikey olarak uzanır ve cildin üst katmanlarını vücudun daha derin dokularına doğrudan bağlar.

Bu bantlar normal şartlarda deri altında küçük ızgara planlı gibi gözüken odacıklar ve cepler oluşturur ve bunlar selülit dokusu görünümüne yol açabilir.

Çeşitli faktörler selülit görülme ihtimalini yükseltebilir.östrojen insülin noradrenalin tiroid hormonları ile prolaktinin selülit üretim sürecinin bir parçası olduğu düşünülmektedir

Östrojen seviyeleri düştükçe yağ hücreleri de büyür.ilerleyen yaş nedeniyle cildin elastikiyetini kaybetmesi daha incelmesi ve sarkması yağ katmanlarının serbestleşmesine ve selülitlerinin gelişerek daha fazla belirginleşmesene neden olabilir

Selülit nasıl önlenir ?

Selülit oluşumunun tamamen bütünüyle önlenmesi henüz mümkün değildir ancak sağlıklı bir yaşam tarzı gelişimini yavaşlatabilir ya da ortaya çıkma ihtimalini zayıflatabilir.düzenli egzersiz lifli yiyecekler ve masaj bölgesel peelingler vücut kremleri faydalı olabilir sigara kullanımı uzun süre aynı pozisyonda oturmak sıkı kıyafetler giymek kan akışını sınırlayarak selülit oluşumuna yol açabilir.

3 derece selülit vardır.hafif orta ve şiddetli şekilde görülebilir.selülit oluşumunu gidermek için çeşitli yollar denenir.

Selülit oluşumunu engelleyebilecek yöntemler

Ultrasonik liposculpting yöntemi

Akustik dalga terapisi

Subsizyon yöntemi

Karboksiterapi yöntemi

İonithermie yöntemi

Radyoterapi

Kafeinli kremler

Bütün bu yöntemlerin uzman kişilerce uygulanması önerilir…

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Anket Sorusu

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi adaya oy vereceksiniz?